BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI
DARMOWA DOSTAWA od 1000zł
SZYBKA REALIZACJA
do kasy suma: 0,00 zł

Greenscreen i Bluescreen - do czego służy?

0
Greenscreen i Bluescreen - do czego służy?

Greenscreen, bluescreen, blue box, albo chroma key - niezależnie od tego jakiej nazwy użyjemy dla tej techniki, polega ona na tym samym. Jest to rodzaj obróbki obrazu w którym jednolite tło na zdjęciu lub filmie zastępowane jest innym dowolnym obrazem.

Technika ta jest często stosowana w wielu filmach lub w telewizji (na przykład w prognozie pogody). Oglądając nagrania z procesu produkcji różnych utworów kinowych - głównie filmów o charakterze fantasy, ale nie tylko - łatwo natknąć się na sceny w których aktorzy odgrywali poszczególne sceny przed jednolitym (niebieskim lub zielonym) płótnem pokrywającym całe tło. Na czym dokładnie polega cała sztuka filmowania z użyciem green- lub bluescreena?

Dlaczego właśnie zielony lub niebieski kolor?

Wybór dokładnie tych dwóch konkretnych kolorów do zastosowania w tego rodzaju technice nie jest zupełnie przypadkowy. W celu łatwej zamiany tła na inny obraz, owe tło powinno być w jak najbardziej jednolitym kolorze. Jednocześnie żaden obiekt, którego widoczności nie chcemy usuwać z filmu czy zdjęcia, nie powinien mieć takiego samego lub zbliżonego koloru, bo przez przypadek także i on może się stać "niewidzialny". Ponieważ rzadko chcemy usuwać z obrazu sylwetkę człowieka, najlepiej było wybrać takie kolory, które najbardziej będą odbiegać od wyglądu ludzkiej skóry.

Oprócz tego bardzo jasna zieleń, lub błękit to również kolory, które rzadko łączą się w ubiorze człowieka. Jeśli jednak wymagane jest, aby modelka lub model mieli na sobie strój w określonym kolorze, wówczas konieczne jest, aby zastosować tło innej barwy. Oznacza to, że postać z elementami niebieskiego kręcimy tylko z użyciem greenscreena i vice versa.

Różnice między bluescreenem i greenscreenem

Jedynym zróżnicowaniem między tymi dwoma produktami jest tak naprawdę ich kolor. Nie istnieje między nimi istotna różnica jakościowa. Są jednak pewnie sytuacje, w których jeden kolor nada się dużo bardziej niż drugi. Naturalnie najważniejszą z nich jest ta w której używamy na planie obiektu w określonym kolorze - jak zostało to przedstawione w poprzednim akapicie. Jednak nawet jeśli nie stoi nam na przeszkodzie kolor obiektu, to nadal warto kierować się jeszcze innymi czynnikami.

Niektórzy eksperci twierdzą, że bluescreen bardziej nadaje się do fotografowania obiektów przy użyciu aparatu na kliszę. Greenscreen jest natomiast lepszy jeśli do uchwycenia obrazu używasz sprzętu opartego na technologii cyfrowej, jak lustrzanka lub kamera cyfrowa. Wynika to z tego, że czułe sensory w sprzęcie cyfrowym są bardziej wyczulone na kolor zielony. Z kolei niebieska warstwa emulsji filmu w aparacie kliszowym jest bardziej czuła na tło w tych odcieniach. Dlatego też obecnie greenscreen jest częściej używany - po prostu technologia cyfrowa jest bardziej rozpowszechniona w stosunku do analogowej.

Podmiana greenscreenu na obraz

Na rynku istnieje bardzo duży wybór programów, które mogą posłużyć nam do zamiany jednolitego tła na wybrany obraz. Ich używanie nie jest szczególnie skomplikowane. Sam proces jest w głównej mierze zautomatyzowany, więc przy odpowiednim nakręceniu oraz właściwych ustawieniach alternatywne tło powinno samo pojawić się na swoim miejscu. Program dokonuje podmiany, sprawdzając wartość RGB każdego punktu i w wypadku jeśli ta zgadza się z naszymi ustawieniami, wstawia w to miejsce wybrany przez nas obraz lub nagranie.

Co wpływa na jakość techniki greenscreen

Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt z zastosowaniem tej techniki, powinniśmy zwracać uwagę na szereg poszczególnych czynników:

  • Oświetlenie - cień rzucany przez obiekty na planie potrafi zakłócić działanie programu komputerowego w trakcie obróbki. Najlepszym sposobem na jego wyeliminowanie jest umieszczenie trzech źródeł światła - jednego padającego bezpośrednio na postać i dwóch równomiernie oświetlających tło.
  • Perspektywa - ustawienie obiektów i postaci na planie powinno pasować do alternatywnego tła, którego zamierzamy użyć. Czasami nie jest to łatwe, więc lepiej zawczasu zrobić kilka ujęć.
  • Kadrowanie - pamiętaj o tym, że w procesie obróbki można usunąć tylko te części zdjęcia, które są w jednolitym kolorze. Dlatego upewnij się wcześniej, że przez przypadek nie znalazło się na nim coś, czego nie powinno być widać!

Jeśli potrzebujesz ścianki bluescreen lub greenscreen to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą systemów reklamowych i wystawienniczych w których znajdziesz nie tylko ścianki bluescreen i greenscreen, ale także ścianki filmowe, fotograficzne i wiele więcej. Kliknij w poniższy przycisk.

 

przycisk

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów bloga
Dzięki chmurze tagów możesz szybko przenieść się do interesującego Cię tematu na naszym blogu!
Czytaj więcej

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl